سد گتوند…

سد گتوند…

دریاچۀ حوض سلطان دوم

عظیم ترین و معتبر ترین سند حاکمیت دشمن در ایران

 

فرح نوتاش               جبهۀ جهانی ضد امپریالیست
   قدرت زنان          وین  17 .02. 2018

 

امروز با قتل فعالین محیط زیست ایران در زندان ملا، این پرسش در اذهان شکل می بندد که علت چیست ؟ فعالین محیط زیست چرا؟

البته دست و پا زدن رژیم ملا در جا اندازی جوابی، چون، خود کشی به دلیل وقوف بر افشای جرم جاسوسی ، تنها به افشای بعد تازه ای از کراهت چهرۀ رژیم ملا ، منتهی می شود . همه خوب می دانند که مبارزان هرگز به فکر خودکشی نمی افتاند.

اگر چه ایران بعد از 40 سال حاکمیت رژیم ملا ، مملو از اسناد و مدارک بینهایت در اثبات جنایت های آنان است ولی سد گتوند( گ مثل گل) با سه بعد مهم ، سند حاکمیت دشمن بر ایرانیان است.

یک: به لحاظ تخریب چند بعدی در ایران وبی خانمانی، بی کاری و کشتار بی صدای مردم

دو احداث، با هدف تخلیۀ مناطق نفتخیز، وایجاد مهاجرت معکوس

سه: به لحاظ دست داشتن تمام جناح های حاکمیت ملایان، در تحمیل این مصیبت عظیم و جبران ناپذیر به ملت ایران.

آگاهی و وقوف بر این جنایت ها ، و مبارزه علیه آن ها، علت قتل مبارزین محیط زیست ایران در زندان ملا است.

احداث سد گتوند یا دریاچۀ حوض سلطان دوم، آیینۀ تمام قد دشمنی جناح های مختلف رژیم ملا با مردم ایران است. گذشته از اهدافی که در کلام بس جذاب و دلپذیراند، چون ایجاد 4.500 گیگاوات ساعت برق در سال، کنترل سیلاب های فصلی کارون، تنظیم آب کشاورزی پایین دست و جاذبه های جهان گردی، این سد ، صرفا با یک هدف ساخته شده است. و آن هدف، درست در هماهنگی تنگاتنگ با اهداف صهیونیسم جهانی، که سلطه بر تمام منابع زیر زمینی جهان است می باشد. و در مورد سد گتوند ، تخلیۀ مناطق نفتخیز ایران برای دستیابی سهل امپریالیسم به معادن نفت است.

سد گتوند علیا، در فاصلۀ 25 کیلومتری شهرستان شوشتر، 10 کیلومتری شمال شرقی شهر گتوند ، در استان خوزستان احداث شده است. و آخرین سد بر رود کارون است. این سد دارای مخزنی به گنجایش 4 میلیاردو 500 میلیون متر مکعب و دارای ارتفاع 182 متر است. و بزرگترین سد خاکی ایران می باشد.

مطالعات اولیه و کلنگ زنی و احداث جاده های منتهی به آن در سال 1372 به دست قاتل کبیر، اکبر

هاشمی رفسنجانی، و عملیات اجرایی این طرح در سال 1376 آغاز شده است.

مطالعات طرح را شرکت مهاب قدس، وابسته به مافیای آستان قدس رضوی و ولایت

و اجرای آن را شرکت سپاسد، وابسته به رانت خواران سپاه پاسداران بر عهده گرفته است.

نگرانی های فعالان محیط زیست از همان آغاز شروع شده و تذکرات مدام به مسئولان پروژه داده شده است ولی از آنجا که هدف، تخریب ایران و تاراندن ایرانیان از ملک و بوم خویش بوده است ، همواره تذکرات و راهنمایی های فعالین محیط زیست با بی اعتنایی روبرو شده است . و نهایتا هم در زندان اقدام به قتل آنان کرده اند.

مسئلۀ نگران کننده برای فعالان محیط زیست عدم توجه مسئولان به معدن نمک با صدها میلیون تن نمک در نزدیکی سد بوده است. ولی مسئولان با تحقیر، به جوابی که، این معدن، 4.5 کیلومتر با سد فاصله دارد و هرگز مشکلی ایجاد نخواهد کرد بسنده می کردند.

با آب اندازی سد، د ر سال 1390 رگه ها و سپس گنبد های این معدن نمک، به زیر آب فرو رفته و شوری آب سد و سپس واریز به رود کارون هر روز بیشتر و بیشتر شده است. . و اثری از آن ضریب اعتماد بالاییی که می گفتند مشاهده نمی شود.

د رسال 1393 بعد از 3 سال آبگیری این دریاچۀ و اعلان ریختن 17 میلیون تن نمک از سد به رودخانۀ کارون بعلاوۀ 7 میلیون تن نمک موجود در سد ، مسئولان احداث سد، مسئولیتی را نپذیرفته وراه رود کارون را از سد جدا نکرده اند. و مشکل شوری را به تخلیه پساب کشاورزی نسبت داده اند. گویا پیشتر پساب ها موجود نبود! آن زمان میزان انحلال نمک در لایه های پایین سد به 300 گرم در لیتر رسیده بود، که امروز بسی بیشتر است. در ایران مثلی معروف بکار برده می شود. جلوی ضرر را هرجا که بگیری، منفعت است. ولی اینان که از ازل، با نیت تخریب و ویرانی دست بکار شده اند ، نمی خواهند که جلوی ضرر را بگیرند. و به اظهارات کارشناسان برای جدا سازی و نجات کارون نیز اعتنایی نمی کنند. حتا معترضان را می کشند که به خرابکاری و ویرانی راحت تر ادامه دهند.

در ممالکی که با کمبود آب روبرویند ، آب شور را شیرین می کنند . و حال این که اینان آب شیرین کارون را شور .

این نمک روان بر دشت های خوزستان جاری می شود و مزرعه های خوزستان را به نمک می آلاید. گیاهان را می خشکاند و زمین را بی ثمر می کند. مردم گرسنه ، بیکار، بیمار و بی زمین را از خوزستان می تاراند. و حاشیه نشینی و کارتون خوابی در ایران، مصیبت بزرگ امروز می شود.

شوره زار های سیراب از پسآب های آلوده به تمام باکتری ها، خشک می شود. و آمریکا با بکار گیری هارپ، خاک آلوده به ذرات آلوده به ارانیوم از عراق و و انواع آلودگی های دیگر درایران را بطور دائم معلق نگهمیدارد.  

اگر کشور های دیگر فضای سبز دارند چه باک .

ما نیزاز برکت رژیم ملا ، دو دریاچۀ حوض سلطان و سر زمینی بس گسترده، شوره زار و ریز گردهایی معلق و زندگی مردمی که در غبار محو می شود.

امروز آب و زمین ایرانیان بر باد می رود و فردا نفت. وهنوز نه از دزدی ها سخنی رفته و نه از فریبی که پول مردم را به دامن مافیای آستان قدس می ریزد.

 

با ایجاد اپوزیسیون واحد ضد امپریالیستی

پیش بسوی براندازی رژیم ملا

 

www.farah-notash.com

Women’s Power

Comments are closed.