خیز سیه روزی در ونزوئلا و آمریکای توقف ناپذیر

خیز سیه روزی در ونزوئلا
و آمریکای توقف ناپذیر

فرح نوتاش         جبهۀ جهانی ضد امپریالیست         قدرت زنان           وین   26 .01. 2019

 

نه تنها به رسمیت شناختن ریاست جمهوری خوان گوایدو توسط آمریکا تصادفی نبوده، بلکه بخشی از نقشۀ بلند مدت آمریکا برای براندازی حکومت ونزوئلا بوده است.

نمایش بزرگ فقط چند دقیقه بعد از اعلان ریاست جمهورخواندن خود، توسط خوان گوایدو، در تظاهرات 23 ژانویۀ 2019 در کاراکاس شروع شد. کودتایی دقیقا برنامه ریزی شده و آمریکایی.

و سپس این به رسمیت شناختن آمریکا توسط چند کشور امپریالیستی دیگر و کشور های ضد سوسیالیستی طرفدار آمریکا در آمریکای لاتین، نیز درعرض یک روز تأیید شد.

وقتی ترامپ در یکی از سخنرانی های ژانویۀ 2019 ، بر توقف ناپذیری آمریکا تأکید می کرد ، زمان زیادی برای اثبات آن نیاز نداشت!

از سال 2011 آمریکا سعی در تغییر حاکمیت سوریه کرده است. و نظرش توسط همین امپریالیست های تأیید کنندۀ کودتا در ونزوئلا، حمایت می شد. و حال که بعد از این زمان طولانی ، آمریکا بدون موفقیتی، در صدد ترک سوریه است، بلادرنگ در ونزوئلا شرارت تازه ای را شروع کرده است.

این حقیقت را نمی توان کتمان کرد که آمریکا بی وقفه بدبخت می آفریند و منفی ترین و مخرب ترین قدرت جهان است. قدرتی که سعی دارد روش بربرمنشانۀ حاکمیت و سلطۀ خود را بر دیگر ممالک تحمیل کند.

بخش اصلی طمع بیمار گونۀ آن در تصرف تمام منابع جهان ، جا کردن نوکران گوش بفرمان خود به عنوان حاکمان منطقه برای کنترل و دسترسی به معادن کشورهاست. از این رو براستی آمریکا توقف ناپذیر است.

خیزش این مشکلات مرکب اقتصادی در ونزوئلا، تعجب برانگیز نیست . تحریم های بلند مدت و بازیهای مختلف برای ایجاد تورم با میزان 130000 % تنها بخشی از توطئه های آمریکا در ونزوئلا بوده است. توطئه برای پائین کشیدن حکومت چپ گرا و ضد امپریالیستی ونزوئلا که از سال 1999 با ریاست جمهوری پرزیدنت هوگو چاوز شروع شده است. اگر کودتای آمریکایی 2002 موفق نشد ولی توطئه ها همچنان تا به امروز ادامه داشته اند.

چاوز ضد نئولیبرالیست و ضد امپریالیست بود. او اصلاحات بولیواری را در ونزوئلا اجرا کرد. و مدافع اتحاد کشور های آمریکای جنوبی، بانک آمریکای جنوبی و ملی کردن کاخانه ها و شرکت های بزرگ بود. از سال 2013 نیکولاس مادورا، از پیروان چاوز، به عنوان پرزیدنت ونزوئلا، توسط مرم ونزوئلا انتخاب شده است.  

این تورم عظیم که توسط آمریکا در ونزوئلا ایجاد شده است به مهاجرت های فرار از گرسنگی (در حدود 6 میلیون ) ، دامن زده است . در مرزهای برزیل و کلمبیا به مردم مظلوم و گرسنۀ ونزوئلا حمله می شود و آنان تا سر حد مرگ مورد ضرب وشتم قرار می گیرند.

تقریبا 13 میلون نفر از مردم کشور 30 میلیونی کلمبیا به حاشیۀ شهرها رانده شده اند.

مسئلۀ اخیر “کودتای باز” خوان گوایدو ، نتیجۀ سال ها نقشه و کار آمریکا بوده است.

با مطالعۀ بیوگرافی ” لئوپولدو لوپز”، مرد پشت خوان گوایدو، می توان به تصویر روشنی از آنچه که در ونزوئلا، تحت امر واشنگتن رخ داده است دست یافت.

لئوپولو لوپز که هم اکنون در کاراکاس در باز داشت خانگی است، سرآمدی از خانوادۀ متمول است.

او مدرسۀ شبانه روزی را در آمریکا به پایان رسانیده و از دانشگاه کنیون آمریکا لیسانس جامعه شناسی و اقتصاد گرفته است. و سپس فوق لیسانس خود را در رشتۀ سیاست عمومی در دانشگاه هاروارد در مکتب کندی اخذ کرده و در سال 2007 نائل به دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه کنیون آمریکا شده است . او توسط سازمان حقوق بشر آمریکا مورد حمایت بوده و روابط خوبی با واشینگتن دی سی داشته است.

او در آمریکا برای مبارزه با چاوز تعلیم دیده و از آغاز بطور مستمرعلیه دولت چپ گرا، فعال بوه است. خوان گوایدو شاگرد او و تحت فرمان اوست.

لوپز درسال 2018 نامزد جایزۀ صلح نوبل بوده است. در وب سایتش او صلیب بزرگی بر گردن آویزان کرده است. در حالی که قبلا خود را مدافع سوسیالیسم بین الملل معرفی کرده بود.

ولونتاد پاپیولار، (خواست مردم) نام آخرین حزبی است که او ایجاد کرده و در تعریف آن: جنبش

اجتماعی سیاسی پلورالیستی (کثرت گرا) که مدافع حقوق تمام ونزوئلایی هاست، آمده است.

او نوکر دست پروردۀ امریکا ، و پرورش یافته برای جنگ با سوسیالیسم در ونزوئلا و بدبخت کردن مرم ونزوئلاست. و خوان گوایدو شستشوی مغزی شده توسط اوست. که فقط مثل خر دهان گشاد خود را باز می کن و فریاد می زند.

بدین وسیله، تمام انسان ها را فرا می خوانم و تقاضای تحقیقی شفاف برای یافتن علت این تورم هلاکت بار در ونزوئلا و خیزش جهانی علیه هیولای مسبب این فاجعه را دارم.

همین ماه پیش بود که وزیر امور خارجۀ آمریکا مایک پومپئو (گنده یانکی پروار) ، رژیم ملا را تهدید می کرد : اگر نمی خواهید ملت اتان از گرسنگی بمیرد …

و ملت ایران نیز هم اکنون از فشار تحریم های تحمیلی آمریکا در رنج است.

 

علیه آمریکای صهیونیست متحدشویم

و برای همیشه این هیولای وحشی را متوقف سازیم

 

 

www.farah-notash.com

Women’s Power

Comments are closed.